Czy zdajesz sobie sprawę ze swoich hazardowych nawyków?

Hazard to dziś dla wielu osób na całym świecie forma spędzania czasu, która łączy emocjonującą rozrywkę z możliwością zarobienia pieniędzy, nierzadko bardzo dużych. Ludzie coraz chętniej sięgają po hazard, bo za sprawą hazardu online jego dostępność stoi dziś na wysokim poziomie. Gra w kasynie jest dziś więc na wyciągnięcie ręki dla każdego i cieszy się niemałą popularnością, bo kasyna internetowe zachęcają graczy do gry na wiele sposobów, m.in. poprzez dostępność tysięcy gier hazardowych i atrakcyjne bonusy kasynowe, takie jak w Vulkan Bet 50 free spins, czyli bonus bez depozytu, umożliwiający rozgrywkę na pieniądze za darmo.

Niemniej jednak, w dobie ogromnej dostępności i atrakcyjności hazardu przez internet, trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy, która jest kluczowa podczas gry w kasynie, a jest nią odpowiedzialna gra. Choć wielu ludzi korzysta dziś z kasyn w sposób umiarkowany i dość odpowiedzialny, to jednak warto mieć na uwadze, że w hazardzie czeka wiele niebezpieczeństw i bardzo szybko można paść ofiarą problematycznych nawyków hazardowych, których następstwa mogą mieć negatywny wpływ na nasze życie, i to na wielu płaszczyznach. Dlatego w hazardzie bardzo ważna jest odpowiedzialna rozgrywka, która obejmuje samoświadomość, aktywne rozpoznawanie oznak problemów z hazardem i skuteczne ich eliminowanie.

Samoświadomość hazardowa

Faktem jest, że odpowiedzialna gra w kasynie zawsze zaczyna się nie gdzie indziej, jak bezpośrednio w naszej głowie. Samoświadomość to bez dwóch zdań najistotniejszy element całej układanki, bo jest to kluczowa kwestia, jeśli chodzi o zachowanie podczas wizyty w kasynie, a także budowanie nawyków z nim związanych. Hazardowa samoświadomość obejmuje szerokie spektrum czynników w zakresie dokładnego identyfikowania i głębokiego zrozumienia swoich myśli, odczuć, a także działań. Za sprawą samoświadomości można skutecznie kontrolować swoje wszystkie nawyki hazardowe i przede wszystkim podejmować świadome decyzje — zarówno bezpośrednio podczas gry, jak i w kwestii bezpiecznej rozgrywki.

Niewątpliwie kluczową kwestią w aspekcie samoświadomości w hazardzie, jest pełne zrozumienie sytuacji i kwestii, które sprawiają, że budzi się w nas chęć do gry w kasynie. Wyzwalacze te mogą się w znaczący sposób różnić w zależności od człowieka. Jedna osoba będzie grała z nudów, inna będzie w ten sposób starała się zniwelować stres, czyli zrobi z hazardu odskocznie od życia codziennego, a jeszcze inna będzie grała zwyczajnie z potrzeby emocji i adrenaliny. Bez względu na to, co jest wyzwalaczem, klucz do sukcesu w zakresie odpowiedzialnej gry, to ich rychłe zidentyfikowanie, zrozumienie i kontrolowanie, co pozwoli uniknąć negatywnych konsekwencji.

Ważną kwestią jest też dokładne monitorowanie naszych poczynań w hazardzie. Chodzi tutaj przede wszystkim o aktywne śledzenie tego, ile inwestujemy w hazard — zarówno pieniędzy, jak i czasu. Na bieżąco analizując tę kwestię, możemy mieć nieustanny wgląd na to, czy nasza gra toczy się w sposób odpowiedzialny i czy nie wymyka się spod kontroli.

Innym istotnym aspektem w zakresie samoświadomości hazardowej, jest świadomość emocjonalna, czyli dogłębne zrozumienie tego, jakie emocje towarzyszą nam podczas rozgrywki w kasynie, a następnie ich skategoryzowanie i eliminowanie tych negatywnych.

Jakie są symptomy problemów z hazardem?

Baczne przyglądanie się swoim zachowaniom w kasynie i aktywne identyfikowanie potencjalnych oznak problemów z hazardem to bardzo ważny aspekt odpowiedzialnego hazardu. Świadomość tego, że takie problemy mogą się wkrótce pojawić, sprawia, że możemy na nie zareagować w odpowiednim czasie i je wyeliminować. Dzięki temu możemy zapobiec rozwinięciu się negatywnych nawyków hazardowych, które sprawią, że rozpoczniemy grę w sposób nieodpowiedzialny, czym finalnie możemy doprowadzić do problemów finansowych, a także zdrowotnych.

Pierwsze oznaki problemów z hazardem mogą się różnić w zależności od gracza i tego, co tak naprawdę wyzwala w nim chęć do sięgania po hazard. Niemniej jednak do głównych oznak problemów z hazardem, które występują w większości przypadków, należą takie aspekty jak:

Jak zacząć grać odpowiedzialnie?

W myśl hasła „lepiej zapobiegać niż leczyć”, negatywnych hazardowych nawyków zdecydowanie lepiej unikać, więc dbanie o odpowiedzialny hazard to ważna kwestia. Niemniej jednak, gdy zauważymy u siebie pierwsze objawy problemów z hazardem, które mogą rozwinąć się w coś większego, należy działać błyskawicznie, aby zapobiec potencjalnym szkodom.

Przede wszystkim należy poddać się dogłębnej i bardzo szczerej samoocenie, czyli należy dokładnie zidentyfikować wszystkie negatywne nawyki hazardowe. Trzeba też zrozumieć, co powoduje, że gramy nieodpowiedzialnie i jakie emocje nami wtedy targają. Kolejny krok to ustalenie sobie limitów pod względem rozgrywki. Limity te można ustawić zarówno w swojej głowie, jak i bezpośrednio w kasynie, bo dziś wiele platform oferuje szereg narzędzi w zakresie odpowiedzialnej gry. W głównej mierze należy zadbać o limit czasu przeznaczonego na grę oraz pieniędzy wydawanych w kasynie. Istnieje też opcja samowykluczenia, czyli dobrowolnego zablokowania konta w kasynie na określony czas.

Problemów z hazardem nie warto też dusić w sobie, tylko należy aktywnie szukać pomocy. Przede wszystkim warto skontaktować się ze specjalistą. Po wsparcie można sięgnąć np. do rodziny i znajomych.

🔙 Back to Articles list.