Języki Programowania w Grach Hazardowych Online
Rozwój technologii programistycznych pozwolił na wprowadzenie interaktywnych elementów na stronach internetowych, czego kulminacją były gry online. Oprócz zwykłych platformówek czy gier strategicznych w przeglądarkach, z możliwości tworzenia gier internetowych korzystały także kasyna. Przyjrzymy się tu dwóm najpopularniejszym technologiom w jakich tworzony gry kasyn online, którymi są Flash i HTML5.
Adobe Flash
W niektórych kręgach uważany za kultowy, Adobe Flash miał mnóstwo zalet. Na początku znany jako Macromedia Flash, to kompletne środowisko programistyczne zawierało nie tylko skryptowy język programowania, znany jako Action Script, ale także łatwe w użyciu narzędzia do tworzenia grafiki i animacji. Flash umożliwiał tworzenie interaktywnych elementów, takich jak przyciski, bannery i nieskomplikowane animacje na stronie internetowej. Możliwości Flasha były jednak na tyle duże, że zaawansowani użytkownicy tworzyli w nim kompletne aplikacje, a nawet gry. To właśnie w tym języku programowania powstały też pierwsze gry hazardowe, takie jak automaty online, które do dziś można spotkać w starszych kasynach.
Zaledwie kilka lat temu, serwisy z grami online takie jak Newgrounds czy Armorgames przeżywały prawdziwe oblężenie. To wszystko jednak z czasem się skończyło, właśnie po przejęciu Flasha przez Adobe. Liczne luki, jakie pojawiały się w aplikacjach tworzonych we Flashu sprawiły, że powszechnie zaczęto uznawać go za mało bezpieczną technologię. Poza tym, istniały poważne problemy z jego uruchamianiem w części przeglądarek i wymagał on instalacji dodatków, aby mógł być uruchamiany na urządzeniu odbiorcy. Wreszcie, Apple niechętnie pozwalało użytkownikom uruchamiać na swoich urządzeniach aplikacje w nim stworzone. Dlatego Adobe zdecydowało o zakończeniu wsparcia dla produktu, który przestał działać w przeglądarkach w grudniu 2020 roku.
Obecnie jednak Flash doświadcza pewnego renesansu. Użytkownicy którzy z nostalgią wspominają dawne gry, wciąż mogą z nich korzystać, dzięki emulatorom takim jak Ruffle. Spuścizna tego środowiska programistycznego jest ogromna i w dużym stopniu inspirował on twórców standardu HTML5.
HTML5: Międzyplatformowy język webowy
Jeśli chodzi o tworzenie gier działających w przeglądarkach, HTML5 jest godnym następcą Flasha i robi wszystko to, co jego poprzednik, tylko lepiej. To piąta i aktualnie najnowsza wersja języka HTML, który dzięki potężnym funkcjonalnościom, jest już znacznie więcej niż tylko językiem opisu strony. Największą zaletą HTML5 jest pełna międzyplatformowość, bo gry wykonane w tym języku powinny działać równie dobrze na każdym urządzeniu.
A zatem, gdzie HTML5 będzie sprawdzał się najlepiej? Nie tylko w prostych aplikacjach, ale też w grach wymagających interakcji pomiędzy graczami, z wynikami zapisywanymi nie w kliencie, czyli lokalnie w przeglądarce, ale na serwerze. W HTML5 tworzone są obecnie wszystkie nowe automaty online w kasynach internetowych. Na jego podstawie buduje się też wirtualne gry stołowe, a nawet gry z krupierem na żywo, takie jak internetowy poker czy ruletka. Dzięki transmisji w formie streamingu, gracze mogą rozgrywać partie na swoich komputerach, ustalając stawki i sterując przebiegiem partii. Zapewnia to wygodną grę w kasynach internetowych, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania czy wtyczek do przeglądarki.