Dlaczego hazard jest aż tak popularny?

Skreślenie numerów w telewizyjnej grze losowej, postawienie na zwycięstwo ulubionego tenisisty w turnieju ATP, zakład z kolegą z pracy o wynik kolejnego meczu piłkarskiej reprezentacji Polski, obstawienie miejsca, w którym wypadnie kulka na kole ruletki itd. Form hazardu jest mnóstwo, a chyba każdy choć raz w życiu postawił pieniądze na wydarzenia losowe. Dlaczego jednak ludzie tak bardzo pasjonują się grami hazardowymi?

Od piramid po kasyna online

W każdej kulturze, niezależnie od okresu historycznego czy miejsca na Ziemi znajdzie się przejawy hazardu. Na egipskich piramidach znaleźć można obrazki przedstawiające gry losowe. Część źródeł wskazuje też na to, że rzymscy żołnierze grali w grę, której stawką były szaty konającego Chrystusa. Podobne przykłady można mnożyć.

Z dzisiejszej perspektywy gry hazardowe przez setki lat były dość prymitywne. Hazard we współczesnej formie pojawił się kilkaset lat temu, gdy we Francji ustalono reguły gry w ruletkę. Nieco później amerykański mechanik samochodowy skonstruował automat hazardowy „Liberty Bell”, czym rozpoczął długą historię tzw. jednorękich bandytów.

Obecnie hazard przeniósł się do Internetu. Takie platformy jak kasyno online w GG.Bet to miejsce, gdzie można bez wychodzenia z domu zagrać w praktycznie każdą grę hazardową. Hazard internetowy wciąż się też rozwija. Od dawna można grać na urządzeniach mobilnych, czy też oglądać poczynania krupierów w kasynie na żywo. Przyszłość zapewne należy do gier rozgrywanych w wirtualnej rzeczywistości.

Można więc odnieść wrażenie, że ludzie, a przynajmniej ich znaczna część wręcz rodzi się z zamiłowaniem do gier losowych. Wyróżnić można też kilka bardziej sprecyzowanych czynników, które odpowiadają za taką sytuację.

Hormony, a popularność hazardu

Każda forma rozrywki, która przynosi przyjemność, ma odbicie w wydzielaniu przez organizm hormonów. Dotyczy to nie tylko gier hazardowych, ale także uprawiania sportu, czytania książek i każdego innego hobby. Obstawiając grę losową, można poczuć przypływ adrenaliny. Wtedy to tempo bicia serca przyśpiesza, ciśnienie krwi rośnie, a źrenice się rozszerzają. Można powiedzieć, że cały organizm pracuje wtedy na większych obrotach, a ludzie przepadają za takim stanem. W końcu to właśnie dla przepływu adrenaliny można zdecydować się nie tylko na hazard, ale też i np. na skok na bungee.

Przede wszystkim jednak w trakcie uprawiania hazardu można poczuć przypływ dopaminy, czyli „hormonu nagradzania”. Kiedy uda się trafić np. zwycięską kombinację na automacie online, to można wpaść nawet w prawdziwą euforię. Przy zdobyciu dużych wygranych w organizmie może pojawić się też znacznie więcej serotoniny, która doczekała się nazwy „hormonu szczęścia”.

Naturalnie jednak hazard to dosłownie i w przenośni ruletka emocji. Przy długich seriach braku wygranych mogą pojawić się mniej przyjemne odczucia. Taka huśtawka emocjonalna potrafi wciągnąć, np. wtedy, gdy jest się znudzonym.

Jednocześnie gry hazardowe mogą przynieść mniej emocjonująca, ale odprężająca i pozbawioną ryzyka rozrywkę. Wszystko przez internetowe gry hazardowe na czysto wirtualne żetony. W tym przypadku wrażenia są zbliżone np. do tych, które spotyka się podczas grania w gry komputerowe.

Potencjalna wygrana rozpala wyobraźnie

Hazard kusi obietnicą szansy na zdobycie wygranej, czasem takiej, o ogromnych rozmiarach. Rzeczywiście zdarzają się przypadki ludzi, którzy niemal w chwilę zgarnęli fortuny. W loterii telewizyjnej ktoś mógł wygrać miliony złotych. Zawodowy pokerzysta mógł zatriumfować w turnieju z pulą nagród wynoszącą milion dolarów. Rekordowe wygrane w automatach online, np. Mega Moolah wynoszą kilkanaście milionów euro przez działanie jackpota w wersji progresywnej. O takich przypadkach można regularnie przeczytać w mediach.

Chyba każdy chciałby znaleźć się w miejscu szczęśliwców wygrywających gigantyczne sumy w grach hazardowych. Z łatwością można też sobie wyobrazić rzeczy, jakie by się kupiło za zgarnięte pieniądze. Jak zawsze warto tu pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku. Ogromne wygrane wymagają przecież równie wielkiego farta. Zwykle, jeśli już nawet uda się wygrać, to są to znacznie mniej oszałamiające sumy niż miliony dolarów.

Hazard jako źródło rywalizacji

Ludzie zawsze w mniejszym lub większym stopniu ze sobą rywalizują. Hazard to zaś często dobre miejsce do rywalizowania. Dobrym przykładem są tu zakłady ze znajomymi. W ich przypadku często zdobyta nagroda nie jest tak ważna, jak to, że miało się rację. W takich sytuacjach można poczuć sporą satysfakcję.

Podobna rywalizacja ma miejsce w kasynach naziemnych. Przy kole do ruletki każdy chce wygrywać więcej od innych. Grając w blackjacka, ma się na celu pokonanie krupiera. Przy stole do pokera każdy chce okazać się najlepszy w licytacji.

Bardzo podobnie sytuacja prezentuje się w kasynach online. Tu źródeł współzawodnictwa szukać można nie tylko w grach odbywających się na żywo, ale także turniejach pomiędzy użytkownikami kasyna. Mogą one dotyczyć np. wyników osiąganych na danym automacie w określonym czasie. Celem gracza jest osiągnięcie pozycji numer jeden w rankingu i zdobycie dodatkowej nagrody. Ponadto w kasynach online można poczuć się ekskluzywnie, np. wtedy, gdy osiągnie się najwyższy poziom w programie lojalnościowym i jest się traktowanym priorytetowo.